DORIS – IZVAN OKVIRA OČEKIVANOG
Doris Bizetić – Izvan okvira očekivanog + Specijalni gosti
PETAK 25.10.2013. Bulevar Vojvode Bojovića 4
“[T]he concepts of independence and DIY are different beasts entirely when access is instant, audiences are global, corporations have gone guerrilla, and new recordings are forced to compete with freely circulated digital copies of themselves.” Eric Harvey
Doris Bizetić je paradigma slavne ličnosti dvadeset prvog veka. Praktično je odrastala u medijima, učestvujući u televizijskim i radio emisijama porodice Bizetić. Kao miljenica javnosti i Prodigy Child naše scene u to vreme, već sa sedam godina je objavila prvu samostalnu audio i video kasetu, a u isto vreme je pevala pesmu za Unicef, čiji su autori Oliver Mandić i Marina Tucaković. Spot “Deca bez adrese” je devedesetih emitovan u preko 130 zemalja širom sveta. U vremenu od kraja devedesetih do 2012. godine, kada je izašao njen aktuelni CD “Doris”, Doris se bavila studijskim radom, i kao ton majstor snimila je veliki broj radio i TV reklama, džinglova i muzike, kao i više radio emisija, a od 2003. do sada snimila je i producirala 6 muzičkih izdanja.
Muzički povratak Doris Bizetić na scenu je usko povezan sa socijalnim mrežama. Kako dvadeset prvi vek pripada DIY konceptu, indi produkciji, digitalnim kopijama i samoobrazovanju, po izlasku svog albuma Doris je postala veoma aktivna na web-u i socijalnim mrežama i servisima (facebook, twitter, youtube, soundcloud, askfm,…), što joj je donelo neverovatnu online popularnost. Ne samo da je autorka tekstova i muzike, kao i medijskog nastupa, Doris je kreirala svoju sopstvenu mrežu produkcije, promocije, distribucije i performansa, u čemu su tek manji deo doprineli konvencijalni mediji, radio i televizija. Sopstvenim radom, Doris je uspela da se izdvoji kao jedinstvena pojava/muzička autorka/javna ličnost. Na taj način, ona je postala sinonim uspeha u današnjem, medijatizovanom društvu, neko ko je uspeo da poveže savremene tehnologije i muziku, ali zbog svoje originalnosti, još uvek daleko od modela koji bi mogao biti primenjiv za dolazeće generacije muzičara.
Iako medijski duboko ukorenjena u sadašnjicu, u muzičkom smislu, Doris je neodvojiva od koncepta pop muzike osamdestih, koje su prema njenim rečima predstavljale “najlepše godine u svemu”. Njeno muzičko odrastanje obeležili su parametri, paradoksi i medijske mogućnosti pop muzike, na prvom mestu Majkl Džekson, koji je i sam bio dete scene, a simbol planetarne popularnosti pop muzike svog vremena, kroz više dekada. Doris stvara muziku oslobodjenu tržišnih ili industrijskih interesa, oslobodjenu zahteva scene ili popularnih žanrova. Muziku Doris Bizetić je nemoguće obuhvatiti i savladati izvan referentnog okvira savremenog underground popa u svim svojim varijacijama. Demokratizacija medija nigde nije donela toliko gomilanje slobode kao kada je reč o savremenom underground popu, zahvaljujući dostupnosti i servilnosti korisničkih mreža. U tom smislu, Doris Bizetić je jedna od ključnih učesnica nove kulturne revolucije. Njen debi album “Doris”, koji je u rekordnom roku postao hit na internetu, stavlja je u centar novog poimanja konzumiranja i čitanja muzike.
Žanrovski, album “Doris” može se pozicionirati u najširem i najlabavijem kontekstu kao namerni retro, no wave-synth pop-elektro beat sa svim svojim estetskim i neestetskim mutacijama. Mapirano u muzičkom prostoru, to bi značilo da se ovaj album nalazi u slobodnom padu negde izmedju John Mausa, Suicide, Trust, Alexander Marcusa, Ariel Pinka, Snakefingers i psihodeličnog peruanskog triptiha La Tigresa del Oriente-Wendy Sulca-Delfin Quishpe. Hrabrost da bude drugačija i da se izdvoji, vidi se u svakom segmentu njenog medijskog nastupa. Publika tek putem njene muzike može da shvati koliki je zapravo uticaj globanih trendova (od kojih se ona u svakom smislu ogradjuje) i logike kapitala (izvan koje se ona nalazi) na ono što smatramo sopstvenim ukusom i izborima i da se podseti koncepta originalnosti u doba standardizovanih medijskih nastupa, muzičkih formi i multipliciranih pop zvezda koje nastaju i traju prema diktatu tržišta. Jednom kada se razbiju predrasude i odbace ustanovljeni standardi koje preporučuje odnosno nameće kulturna industrija, moguće je doći do istinski drugačijeg koncepta pop muzike i na taj način ostvariti deo njenog emancipatornog potencijala.
Beogradski nastup Doris Bizetić u KC “Drugstore” je njen prvi klupski live act u sklopu promocije novog albuma. Ovaj dogadjaj će biti konceptualni spoj potpuno jedinstvene medijske ličnosti i mesta koje se bavi promocijom alternativnih i marginalnih kultura, odupirući se tako komodifikaciji unutar popularne kulture, izlazeći iz okvira prividnih izbora u pokušaju da generalnoj publici pruži nešto “novo i drugačije”. Doris u klubu “Drugstore” otvoriće vrata seriji nastupa autora koji poput Doris Bizetić, na različite načine razvijaju taktike i strategije borbe protiv tržišno kreiranih potreba publike, mainstream-a sa jedne i ispraznih pseudoalternativnih trendova koji se smenjuju, sa druge strane. Ideja ove serije je da se publici predstavi sve ono što izlazi iz okvira očekivanog i poznatog, i da se na taj način otvori prostor za slušanje i razumevanje muzike iz domena nezavisne, indi i DIY produkcije.
Karte se mogu naći u pretprodaji u Bivšem Baru (Kosovska 32) svakog dana od 19h po ceni od 300 RSD. Broj karata je ograničen.